Intertoto
Cup 2001
(From 16-06-2001 to 21-08-2001)
COMPETITION
SYSTEM
·
60 teams (best qualified clubs in domestic Leagues not participating
in any other European competition) playing knock-out rounds on
a home and away basis. The aggregate score of both games decides the
winner. Ties are resolved with: 1) the “away goals double value” rule;
2) a 30 minutes extra-time after regulation; 3) a penalty shoot-out
(pk).
·
The participants access the competition
in different rounds depending basically on their country's classification
in UCR (UEFA Country Ranking), so that top “seeded” teams are bye from
the first rounds. From Third Round on, only survivors advance. · The three Intertoto Cup winners receive a “wild card” to participate in the First Round of UEFA Cup. |
FIRST
ROUND |
|||
40 TEAMS. 16
seeded teams and 24 non-seeded teams.
The former are paired with another 16
of the latter, and the remaining 8 non-seeded
teams are paired with each other. |
|||
Dundee FC (SCO) - FK Sartid (YUG) |
0-0 |
2-5 |
|
AGF (Århus)
(DEN) - NK
Publikum (SVN) |
1-0 |
1-7 |
|
Carmarthen Town AFC (WAL) - AIK (Solna) (SWE) |
0-0 (a) |
0-3 |
|
AS Anórthosis (CYP) - NK Slaven Belupo (CRO) |
0-2 (b) |
0-7 |
|
B68 (Toftír)
(FAR) - Sporting
Lokeren SNW (BEL) |
2-4 |
0-0 |
|
Lombard FC Tatabánya
(HUN) - FA Shirak (ARM) |
2-3 |
3-1 |
|
UE Sant Julià (AND) - Lausanne-Sports (SWI) |
1-3 (c) |
0-6 |
|
FC Universitatea
Craiova (ROM) - KS Bylis (ALB) |
3-3 |
1-0 (d) |
|
SK WIT Georgia
(GEO) - SV Ried (AUT) |
1-0 |
1-2 (e) |
|
Cork City FC (IRL) - FK Liepājas Metalurgs (LAT) |
0-1 |
1-2 |
|
FK Dynamo (BLR) - CS Hobscheid (LUX) |
6-0 |
1-1 |
|
UMFG (Grindavík) (ICE)
- FK Viləş (AZE) |
1-0 |
2-1 (f) |
|
FK Ekranas (LIT) - FC Artmedia Petržalka (SVK) |
1-1 |
1-1 |
pk:3-4 |
KS Groclin Dyskobolia (POL) - FK Spartak (Varna) (BUL) |
1-0 |
0-4 |
|
MKS Zagłębie
Lubin (POL) - Hibernians FC (MAL) |
4-0 |
0-1 |
|
NK Čelik (BOS) - Denizlispor
Kulübü (TUR) |
1-0 |
5-3 |
|
NK Zagreb (CRO) - FK
Pobeda (MAC) |
1-2 |
1-1 |
|
Hapoel Haifa MK
(ISR) - TVMK (Tallinn)
(EST) |
2-0 |
3-0 |
|
FC Jazz (FIN) - FC Gloria
Bistriţa (ROM) |
1-0 |
1-2 |
|
FC Tiligul (MOL) - Cliftonville FC (NIR) |
1-0 |
3-1 |
|
(a)
Played in Aberystwyth.
(b) Played in Lárnax. (c) Played in
Andorra la Vella. (d) Played in Tiranë.
(e) Played in Grieskirchen. (f) Played in Baku. |
SECOND
ROUND |
|||
32 TEAMS. The 20 winners of First Round join 12 bye
teams and a new seeding applies, so that
the new group is divided in 12 seeded
teams and 20 non-seeded teams. The former
are paired with another 12 of the latter,
and the remaining 8 non-seeded teams are
paired with each other. |
|||
FC Basel (SWI) - UMFG (Grindavík) |
3-0 |
2-0 |
|
NK Slaven
Belupo - SC Bastia (FRA) |
1-0 |
1-0 |
|
FK Pobeda
- Çaykur Rizespor Kulübü (TUR) |
2-1 |
2-0 |
|
FK Dynamo (Minsk) - Hapoel Haifa
MK |
2-0 |
1-0 |
|
NK Čelik - KAA
Gent (BEL) |
1-0 |
0-2 |
|
SK Sturm (AUT) - Lausanne-Sports |
0-1 |
3-3 |
|
ES Troyes Aube
Champagne (FRA) - SK WIT Georgia |
6-0 (a) |
1-1 |
|
TSV München
1860 (GER) - FK Sartid |
3-1 (b) |
3-2 |
|
Odense BK (DEN) - AIK (Solna) |
2-2 |
0-2 |
|
1. FC Synot
(CZE) - FC Universitatea Craiova |
3-2 |
2-2 |
|
MKS Zagłębie Lubin - Sporting Lokeren SNW |
2-2 |
1-2 |
|
FK Liepājas Metalurgs - SC Heerenveen (NED) |
3-2 |
1-6 |
|
Paris Saint-Germain
FC (FRA) - FC Jazz |
3-0 (c) |
4-1 |
|
NK Publikum - FC Artmedia
Petržalka |
5-0 |
1-1 |
|
FC Tiligul - Lombard FC Tatabánya |
1-1 |
0-4 |
|
FK Spartak (Varna)
- FK
Tavrija (UKR) |
0-3 (*) |
2-2 |
|
* The original game ended 2-0 for FK Spartak,
but later UEFA decided a 0-3 w.o. for
FK Tavrija because the Bulgarian team
fielded an ineligible player. (a) Played in
Auxerre.
(b) Played in Augsburg.
(c) Played in Toulouse. |
THIRD
ROUND |
|||
24 TEAMS. The 16 winners of Second Round join 8 bye
teams and a new seeding applies, so that
the new group is divided in 8 seeded teams
and 16 non-seeded teams. The former are
paired with another 8 of the latter, and
the remaining 8 non-seeded teams are paired
with each other. |
|||
FK Chmel Blšany
(CZE) - FK Pobeda |
0-0 |
1-0 |
|
NK Slaven Belupo - Aston Villa FC (ENG) |
2-1 |
0-2 |
|
SV Werder Bremen (GER) - KAA Gent |
2-3 (a) |
1-0 |
|
NK Publikum - Lausanne-Sports |
1-1 |
0-0 |
|
FC Basel
- SC Heerenveen |
2-1 |
3-2 |
|
Sporting Lokeren SNW - Newcastle United FC (ENG) |
0-4 |
0-1 |
|
VfL Wolfsburg
(GER) - FK Dynamo (Minsk) |
4-3 |
0-0 |
|
Brescia Calcio (ITA) - Lombard FC Tatabánya |
2-1 |
1-1 (b) |
|
RKC Waalwijk (NED) - TSV München 1860 |
1-2 |
1-3 (c) |
|
Stade Rennais
FC (FRA) - 1. FC Synot |
5-0 |
2-4 |
|
ES Troyes Aube
Champagne - AIK (Solna) |
2-1 (d) |
2-1 |
|
FK Tavrija - Paris
Saint-Germain FC |
0-1 |
0-4 (e) |
|
(a)
Played in Oldenburg.
(b) Played in Budapest. (c) Played in Augsburg.
(d) Played in Auxerre.
(e) Played in Toulouse. |
1/2 FINALS |
|||
FK Chmel Blšany - Brescia Calcio |
1-2 |
2-2 |
|
KAA Gent - Paris
Saint-Germain FC |
0-0 |
1-7 |
|
ES Troyes Aube
Champagne - VfL Wolfsburg |
1-0 |
2-2 |
|
FC Basel
- Lausanne-Sports |
3-0 |
2-2 |
|
TSV München 1860 - Newcastle United FC |
2-3 |
1-3 |
|
Stade Rennais FC - Aston Villa FC |
2-1 |
0-1 |
|
FINALS (Winners advance
to the First Round of UEFA
Cup 2001-02) |
|||
FC Basel - Aston
Villa FC |
1-1 |
1-4 |
|
ES Troyes Aube
Champagne - Newcastle United FC |
0-0 |
4-4 |
|
Paris Saint-Germain
FC - Brescia Calcio |
0-0 |
1-1 |
|